Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
cialis generique

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 m.in. Rokiem Cichociemnych.

 

Cichociemni –  żołnierze Polskich Sił Zbrojnych przerzuceni do okupowanej Polski w czasie trwania II wojny światowej w celu prowadzenia walki nieregularnej (partyzanckiej) z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Nie była to zwarta formacja bojowa ani batalion powietrznodesantowy. Był to zespół żołnierzy polskich, którzy po klęsce Francji przedostali się do Wielkiej Brytanii i tam zgłosili ochotniczo swój akces do dalszej walki w okupowanym kraju.

Do służby w okupowanej Polsce zgłosiło się na ochotnika 2413 kandydatów. .

Kursy ukończyło z pozytywnym wynikiem 606 osób, a do skoku skierowano 579.

Z 316 przerzuconych do Polski cichociemnych w czasie wojny zginęło 103 (około 30%) :

  • 10 podczas lotu lub skoku,

  • 84 zginęło w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo,

  • 10 zażyło truciznę po aresztowaniu

  • 18 zginęło w czasie trwania powstania warszawskiego

  • 10 zginęło wyniku wykonanej po II wojnie światowej kary śmierci na podstawie wyroków sądów w czasach stalinizmu

Popularnie zwani „ptaszkami”,

Nazwa

Po zakończeniu odprawy z dowódcą spotkaliśmy się wreszcie z kolegami. Koledzy niemal rzucili się na nas z pytaniami (...) A my zobowiązani tajemnicą odpowiadaliśmy twardo, że mamy zakaz mówienia czegokolwiek o kursie i sprawach z nim związanych. Na drugi dzień przyszedł do mnie por. Józef Wija – znany w brygadzie dowcipniś i złośliwiec. (...) Zaczął mnie męczyć pytaniami. Odpowiedziałem mu, że przecie dobrze wie, że mamy siedzieć cicho (...) On, złośliwie, rysując palcem kółko na czole, powiedział: „ty ciemniaku, nawet mnie nie ufasz? Taki jesteś cicho-ciemniak!”. Z biegiem czasu wszystkich uczestników szkolenia zaczęto nazywać cicho-ciemnymi

 

Władysław Klemens Stasiak, W locie szumią spadochrony

Friday the 19th - Joomla Templates