Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
cialis generique

Po zakończeniu II wojny światowej osoba Józefa Czumy uległa zapomnieniu. W ostatnich latach w niektórych miejscach odsłonięto tablice oraz pomniki upamiętniające czyny bojowe żołnierzy z oddziału " Skrytego”

 

 • 11X1969 r, w kościele w Falenicy odsłonięto pamiątkową tablice poświęconą poległym żołnierzom z oddziału „Skrytego” .

 • Imię Józefa Czumy „Skrytego” nosi gimnazjum w Celestynowie.

 • W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski.” Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Józef Czuma.

 • 14 X 2015 roku w Niepołomicach, na ścianie szkoły, do której chodził, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Józefa Czumy

 • 29.09.2016 z odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce zrzut w Starych Łepkach w gminie Olszanka w powiecie Łosickim.

Pośmiertnie  odznaczono go orderem Virtuti Militari  V klasy. 

 

 

W akcjach tych zadano wrogowi istotne straty:

 

 • zdezorganizowano ruch kolejowy,

 • co najmniej kilkuset żołnierzy niemieckich zabitych lub rannych,

 • wykonano wyroki na gorliwych współpracownikach okupantów.

 • Trudno dziś policzyć jak wielu Polaków uniknęło represji dzięki zniszczeniu przez żołnierzy "Skrytego" dokumentów ewidencyjnych i zakłócaniu pracy niemieckich urzędów

 

W pierwszych dniach maja " Skryty " przyszedł na umówione spotkanie (...) wyjątkowo zdenerwowany. Przed dwoma czy trzema dniami, gdy wysiadł na dworcu Warszawa Główna z pociągu elektrycznego i przechodził peronem w stronę wyjścia, zauważył, że zbliża się do niego kilku cywilów o jednoznacznym wyglądzie, a z tyłu blokuje mu drogę dwóch umundurowanych policjantów niemieckich. Nie namyślając się długo " Skryty " wykonuje niemal akrobatyczny skok tuż przed ruszającym z miejsca pociągiem, pod osłona zasłaniających go wagonów przebiega przez tory na sąsiedni peron i udaje mu się w ostatniej chwili wskoczyć do pociągu elektrycznego akurat odjeżdżającego w kierunku Dworca Wschodniego. Uniknął w ten sposób aresztowania, ale nie ulegało wątpliwości, że został " spalony " . Albo wpadł w oko jakiemuś konfidentowi działającemu na linii otwockiej, albo jego rysopis pozostawił gestapowcom Ziegler, z którym przecież " Skryty " rozmawiał twarzą w twarz podczas tragicznej w skutkach akcji na Arbeitsamt w Otwocku. Choć nic nie wskazywało, że cały jego oddział został rozszyfrowany, zaistniała sytuacja zmusiła " Skrytego " do zachowania większej ostrożności i ograniczenia kontaktów ze swoim oddziałem do niezbędnego minimum, a tym samym chwilowego wstrzymania jego działalności bojowej. " Henryk Witkowski

 

" W początkach czerwca stracono nagle kontakt ze " Skrytym " . (...) Po kilku dniach dotarły do dowództwa wiadomości, że " Skryty " został aresztowany w chwilę po wyjściu z Dworca Głównego. Widocznie gestapo, mimo niepowodzenia w pierwszej próbie aresztowania, nie zrezygnowało z tak łakomego kąska i z cierpliwością pająka rozsnuwało swe sieci. Dopadli go wreszcie, ale tym razem nie starali się osaczyć go na peronie. Pozwolili mu wyjść na ulicę i w momencie, gdy dochodził do skrzyżowania Alei Jerozolimskich z Marszałkowską wciągnięto go do czekającego obok samochodu. Od tej chwili po " Skrytym " zginął wszelki ślad. Według niesprawdzonych wiadomości został rozstrzelany na Pawiaku na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Nie doczekał chwili zbrojnej rozprawy z wrogiem.

W oddziale por. " Skrytego " natychmiast po aresztowaniu dowódcy zmieniono lokalizację magazynów broni oraz miejsca zamieszkana ludzi, z którymi utrzymywał bezpośrednie kontakty. Nic jednak nie wskazywało na możliwość poważniejszej " wsypy " . Widocznie rozpracowany był tylko sam " Skryty " , a fakt braku konsekwencji jego aresztowania dowodził, że potrafił milczeć i wytrzymywał badania w gestapowskiej katowni przy alei Szucha. "

 

 

 

12 lipca 1944 roku por. Józef Czuma został aresztowany przez gestapo,  w pobliżu Dworca Głównego w Warszawie.  Niemcy wiedzieli, że schwytali oficera  AK, bili go  i torturowali. Nie zdradził nikogo. Po kilku dniach , 19 lipca 1944r. , „Skryty” został zamordowany w Alei  Szucha, być może w trakcie przesłuchania, lub rozstrzelany na Pawiaku.

 

 • 27/28IX 1943r.- Próba ataku na niemiecki pociąg towarowy pod Starą Wsią

 

 • 6/7 X1943r. -Atak na niemiecki pociąg wojskowy – Pogorzel Warszawską

 

" Gdy na miejscu koncentracji zobaczyłem ten oddział, oczy stanęły mi kołem z wrażenia. Prawie wszyscy mieli na sobie białe przeciwśniegowe okrycia ochronne i karabiny, cześć ludzi miała na głowach hełmy, a na stojącej obok podwodzie jeżyły się lufy karabinów maszynowych. Karność jak w normalnym oddziale regularnego wojska, ale jednocześnie wyczuwało się, że nie jest ona wymuszona, lecz zrodzona z koleżeństwa wiążącego tych ludzi ze sobą i z dowódcą. " Henryk Witkowski

 

 

 • 4 X 1943r. - Atak na  niemiecki pociąg urlopowy- Skruda,

  

 • 11/12 XII 1943r.- Atak na niemiecki pociąg urlopowy ,Celestynów

 

 • 05 I 1944r. -Wykonanie wyroku śmierci na Józefie Wilczyńskim, sołtysie wsi Józefów

 

 • 23/24 II 1944 r.- Atak na  niemiecki pociąg urlopowy,  Skruda 

 

 • 28/29 II 1944 r. -Wykolejenie i ostrzelanie niemieckiego pociągu urlopowego pod Pogorzelą,

 

 • 04 lub 14 III 1944 r -Walka w obronie radiostacji w Rembertowie,

 

 • 20 III 1944 r. -Wykolejenie i ostrzelanie niemieckiego pociągu urlopowego pod Śródborowem,

 

 • 30 III 1944r.- Akcje niszczenia dokumentów w urzędach gmin

 

 • 01IV 1944r.- Akcje niszczenia dokumentów w urzędach pracy

 

 • IV1944r.- Zasadzka na Samochody pelengacyjne,

 

 • 26/27IV 1944r. -Atak na niemiecki pociąg urlopowy ,Pogorzel,

 

 • 14V 1944r.- Zatrzymanie i wykonanie wyroku śmierci na niemieckich Konfidentów: Walerym Kani, Stanisławie Kukowskim

 

 • 15-19 V 1944r.- Ćwiczenia polowe w okolicach Celestynowa

Thursday the 15th - Joomla Templates