Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
cialis generique

Bibliografia

 

 • Cezary Chlebowski: Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie: Reportaż historyczny. Warszawa: Wydawnictwo Tomasz Chlebowski, 1993.

 • Cezary Chlebowski: Reportaż z tamtych dni. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1988.

 • Drogi Cichociemnych (biogramy, relacje osobiste). Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2008.

 • Zygmunt Głuszek: Szare Szeregi: Słownik biograficzny. T. I. Warszawa: Oficyna Wydawniczy RYTM, 2006.

 • Wojciech Königsberg: Droga „Ponurego”: Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2011.

 • Grzegorz Korczyński: Polskie oddziały specjalne w II wojnie światowej. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2006.

 • Hubert Królikowski: Tobie Ojczyzno – Cichociemni. Gdańsk: Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej 1990-2000, 2001.

 • Alfred Paczkowski: Ankieta cichociemnego. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1987.

 • Władysław Klemens Stasiak: W locie szumią spadochrony: Wspomnienia żołnierza spod Arnhem. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1991.

 • Kacper Śledzinski: Cichociemni: Elita polskiej dywersji. Kraków: Znak, 2012.

 • Piotr Witkowski: Wpływ doświadczeń armii obcych na powstanie wojska spadochronowego w II Rzeczypospolitej. W: Polskie jednostki powietrznodesantowe na zachodzie. Warszawa: Bellona SA, 2009.

 Samodzielną Brygadę Spadochronową

 

Oficjalny rozkaz o przemianowaniu 4. Brygady Kadrowej Strzelców na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową nosi datę 9 października 1941. Pierwsze koncepcje wykorzystania 1. SBSpad opracowane jeszcze w 1940 roku przez kpt. Górskiego i kpt. Kalenkiewicza dotyczyły przerzucenia jednostki do Polski w chwili podjęcia przez lokalne oddziały Armii Krajowej powstania powszechnego wymierzonego w cofające się oddziały niemieckie. Jednakże na to nikt z aliantów nie chciał wyrazić zgody.

Skoczkowie „cywilni „

Przerzucono w ten sposób 28 cywilnych kurierów (niektórzy z nich skakali z cichociemnymi), czteroosobową  brytyjską misję  wojskową i jednego węgierskiego radiotelegrafistę

1941- 1

1942- 7

1943 – 8 

1944-10

Losy cichociemnych po II wojnie światowej

Na ośmiu cichociemnych wykonano karę śmierci na podstawie wyrokósądów Polski Ludowej .

 

1. Procedury zrzutów :

 

przylot samolotu sygnalizowany był w dniu operacji ustalonymi melodiami nadawanymi w audycjach polskich BBC, a później tzw. "kaczkami"

 

zrzut wykonywany był na zorganizowaną placówkę odbiorczą, dyżurującą zgodnie z planem czuwania

 

sposób wykonania zrzutu i jego odbioru był uregulowany instrukcjami, a więc taki sam dla wszystkich samolotów oraz placówek

 

 

-każdy skoczek był stopniowo wdrażany do życia w warunkach okupacyjnych przechodząc tzw. aklimatyzację, trwającą od swóch do sześciu tygodni

 

2. Miejsce zrzutu :

 

miejsca odbioru zrzutu było zatwierdzone przez delegata KG AK

 

dowódca placówki przystępował do kompletowania załogi i wyznaczał żołnierzy mających pełnić poszczególne zadania, dodatkowym zaprzysiężeniu żołnierzy . Przydzielani byli do grupy odbiorczej, ekipy ewakuacyjnej oraz do ubezpieczenia.

 

Ten sam delegat przyjeżdżał potem na okres czuwania placówki i uczestniczył w odbiorze zrzutu.

 

Miejsce zrzutu oświetlano latarkami , mogły mieć lejkowate osłony, chroniące światło od bocznej obserwacji

 

Razem z dowódcą placówki odbierał od skoczków pocztę dla KG , wykazy zawartości zrzutu, pasy lub gwoździe z pieniędzmi oraz broń osobistą.

 

Następnie sprawdzano jakość przez skoczków dokumentów, jeśli wszystko było w porządku najbliższą okazją wyprawiano ich do Warszawy, gdzie trafiali pod opiekę „ciotki „

 

3. „Ciotki „ - to panie , których zadaniem było otaczanie opieką cichociemnych w najtrudniejszym dla nich okresie, gdy w ciągu jednej nocy przeskakiwał z wolnego Zachodu do okupowanej Polski. Okres, w którym skoczek znajdował się pod opieką "ciotek" nazywano aklimatyzacją ,polegał na:

 

Na kwaterze "ciotka" układała z ptaszkiem i gospodarzami legendę, która obowiązywała w czasie pobytu w domu.

 

Po kilku dniach pobytu cichociemny rozpoczynał wraz z "ciotką" spacery, w czasie, których uczył się nowej rzeczywistości, okupacyjnego języka oraz przyzwyczajał do widoku patroli na ulicach.

 

Okres aklimatyzacji trwał od 2 do 6 tygodni.

 

 

 

Po skoku oraz okresie aklimatyzacji cichociemny rozpoczynał swoją pracę w Kraju. Jeszcze za granicą był szkolony do wykonywanych tutaj zadań. W związku ze swoimi umiejętnościami skoczek przydzielany był do odpowiedniej służby.

Thursday the 15th - Joomla Templates