Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
cialis generique

 

W pierwszych dniach maja " Skryty " przyszedł na umówione spotkanie (...) wyjątkowo zdenerwowany. Przed dwoma czy trzema dniami, gdy wysiadł na dworcu Warszawa Główna z pociągu elektrycznego i przechodził peronem w stronę wyjścia, zauważył, że zbliża się do niego kilku cywilów o jednoznacznym wyglądzie, a z tyłu blokuje mu drogę dwóch umundurowanych policjantów niemieckich. Nie namyślając się długo " Skryty " wykonuje niemal akrobatyczny skok tuż przed ruszającym z miejsca pociągiem, pod osłona zasłaniających go wagonów przebiega przez tory na sąsiedni peron i udaje mu się w ostatniej chwili wskoczyć do pociągu elektrycznego akurat odjeżdżającego w kierunku Dworca Wschodniego. Uniknął w ten sposób aresztowania, ale nie ulegało wątpliwości, że został " spalony " . Albo wpadł w oko jakiemuś konfidentowi działającemu na linii otwockiej, albo jego rysopis pozostawił gestapowcom Ziegler, z którym przecież " Skryty " rozmawiał twarzą w twarz podczas tragicznej w skutkach akcji na Arbeitsamt w Otwocku. Choć nic nie wskazywało, że cały jego oddział został rozszyfrowany, zaistniała sytuacja zmusiła " Skrytego " do zachowania większej ostrożności i ograniczenia kontaktów ze swoim oddziałem do niezbędnego minimum, a tym samym chwilowego wstrzymania jego działalności bojowej. " Henryk Witkowski

 

" W początkach czerwca stracono nagle kontakt ze " Skrytym " . (...) Po kilku dniach dotarły do dowództwa wiadomości, że " Skryty " został aresztowany w chwilę po wyjściu z Dworca Głównego. Widocznie gestapo, mimo niepowodzenia w pierwszej próbie aresztowania, nie zrezygnowało z tak łakomego kąska i z cierpliwością pająka rozsnuwało swe sieci. Dopadli go wreszcie, ale tym razem nie starali się osaczyć go na peronie. Pozwolili mu wyjść na ulicę i w momencie, gdy dochodził do skrzyżowania Alei Jerozolimskich z Marszałkowską wciągnięto go do czekającego obok samochodu. Od tej chwili po " Skrytym " zginął wszelki ślad. Według niesprawdzonych wiadomości został rozstrzelany na Pawiaku na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Nie doczekał chwili zbrojnej rozprawy z wrogiem.

W oddziale por. " Skrytego " natychmiast po aresztowaniu dowódcy zmieniono lokalizację magazynów broni oraz miejsca zamieszkana ludzi, z którymi utrzymywał bezpośrednie kontakty. Nic jednak nie wskazywało na możliwość poważniejszej " wsypy " . Widocznie rozpracowany był tylko sam " Skryty " , a fakt braku konsekwencji jego aresztowania dowodził, że potrafił milczeć i wytrzymywał badania w gestapowskiej katowni przy alei Szucha. "

 

 

 

12 lipca 1944 roku por. Józef Czuma został aresztowany przez gestapo,  w pobliżu Dworca Głównego w Warszawie.  Niemcy wiedzieli, że schwytali oficera  AK, bili go  i torturowali. Nie zdradził nikogo. Po kilku dniach , 19 lipca 1944r. , „Skryty” został zamordowany w Alei  Szucha, być może w trakcie przesłuchania, lub rozstrzelany na Pawiaku.

Friday the 19th - Joomla Templates